Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Osiecznej
Start arrow Aktualności
Aktualności
Rekolekcje 2014
27.11.2014.

W dniach 1- 3 grudnia w naszej szkole odbywać się będą rekolekcje
prowadzone przez
księdza Piotra Bartkowiaka - kustosza Sanktuarium w Górce Duchownej.

Rekolekcje przebiegać będą pod hasłem:

"Być dobrym człowiekiem"

Nauki rekolekcyjne w dniach 1-2 grudnia odbywają się w następującym porządku:


Szkoła Podstawowa klasy V-VI i Gimnazjum klasy I-III
godz. 9.00 - kościół parafialny
godz. 10.00 - szkoła zajęcia z wychowawcą.

Szkoła Podstawowa klasy I-IV
godz. 10.00 - kosciół parafialny
godz. 11.00 -szkoła zajęcia z wychowawcą.

Dowozy na rekolekcje 1, 2 grudnia Autobus  A 1
Dowozy na rekolekcje 1, 2 grudnia Autobus  A 2

3 grudnia wszyscy uczestnicy rekolekcji odwiedzą Sanktuarium w Górce Duchownej według harmonogramu:

Grupa I - klasy I-III Gimnazjum, klasy V i VIB Szkoła Podstawowa

Grupa II - klasy I-IV i VIA Szkoły Podstawowej

 
Święto Misia
27.11.2014.
Dzień 25. listopada tradycyjnie należy w naszej szkole do misiowych przytulanek. Tym razem obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia współorganizowały Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej oraz najmłodsza grupa wiekowa. Nie lada atrakcją dla uczestników misiowego święta była wizyta dwóch ponadnaturalnej wielkości maskotek, które przyjechały z lubińskiego Stowarzyszenia Oliwskie Słoneczko. Ta organizacja pożytku publicznego zajmuje się pomocą dzieciom i młodzieży znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, przebywającym z dala od domu - w szpitalach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, zwlaszcza w okresie świątecznym. Stąd też wizytę słonecznych misiów poprzedziła przeprowadzona w szkole zbiórka maskotek, które misie przekażą w najblizszym czasie dzieciom, odwiedzając je np. w szpitalach. Miś Sloneczko i Słoneczna Misia cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród dzieci i wywolały uśmiech na wielu buziach, nie tylko najmłodszych, biorąc udział w zabawach, a takze sesji zdjęciowej. Wcześniej uczestnicy zdarzenia - uczniowie klas 1-4 szkoły podstawowej przypomnieli sobie historię powstania ulubionej maskotki wszystkich dzieci, a także wysłuchali bajki pt. "Sloneczna Misia i księżyc", czytanej przez Darię Hoffmann z kl. 5b. Zabawę poprowadziły gimnazjalistki, Zuzanna Licha i Marta Kraśner, a o słodkie niespodzianki w postaci ciasteczek w kształcie misia zadbała Rada Rodziców. Zobacz>>
 
Podsumowanie akcji "Jestem kibicem przez duże K'
24.11.2014.
Grupa uczniów klas 2. i 3. osieckiego Gimnazjum wzięła dziś udział w podsumowaniu akcji prewencyjnej przeprowadzonej w ostatnich miesiącach przez wielkopolską policję pod nazwą "Jestem kibicem przez duże K". Jej pierwszy etap stanowiło uczestnictwo w meczu żużlowym pomiędzy Fogo Unią Leszno a Unibaxem Toruń, który został rozegrany na stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie 16. czerwca br. Zadanie uczniów polegało wówczas na tym, by do spotkania przygotować się tak, by jak najlepiej wesprzeć zawodników leszczyńskiego klubu i jednocześnie zaprezentować się właściwie w roli kibiców (więcej informacji tu>> i tu>> oraz tu>>, zdjęcia udostępnione przez organizatorów tu>>). Kolejnym punktem było spotkanie uczniów w szkole z funkcjonariuszami policji, które miało miejsce 30. października br., w całości poświęcone zagadnieniom bezpieczeństwa i właściwego zachowania się podczas imprez sportowych. Natomiast w auli PWSZ w Lesznie spotkali się dzisiaj wszyscy uczestnicy projektu - uczniowie gimnazjów z terenu miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego. Zgromadzonym został zaprezentowany najpierw film, który powstał podczas czerwcowego meczu oraz przygotowań do niego. Następnie obejrzeli oni spektakl inspirowany zamieszkami wywołanymi przez kibiców Juvenrusu Turyn i Liverpoolu przed meczem o Puchar Europy na stadionie Heysel w Brukseli 29 maja 1985 r. Poruszające przedstawienie przygotowane i zaprezentowane zostało przez aktorów z Chojnickiego Studia Rapsodycznego (skrót spektaklu do obejrzenia tutaj>>). Następnie miała miejsce debata z udziałem przedstawicieli władz miasta, prezydenta p. Tomasza Malepszego i wicestarosty, p. Jarosława Wawrzyniaka, a także policji - Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego, insp. Rafała Batkowskiego i Komendanta Miejskiego Policji w Lesznie, mł. insp. Piotra Leciejewskiego oraz klubu Fogo Unia Leszno - menedżera, p. Adama Skórnickiego i jednego z zawodników, p. Tobiasza Musielaka. Poruszane podczas dyskusji kwestie dotyczyły przede wszystkim zachowania kibiców podczas meczów na stadionie leszczyńskiej Unii, sposobów działania policji podczas tych wydarzeń, a także składu drużyny na nowy sezon. Przedstawiciele policji wielokrotnie odwoływali się do wzorowych postaw uczestników akcji "Jestem kibicem przez duże K" podczas czerwcowego meczu i o takie zachowania na stadionach i w halach sportowych apelowali. Na koniec wszystkie kibicujące gimnazja otrzymały wyróżnienia, zaś jako najlepiej kibicujące wskazane zostało Gimnazjum z Rydzyny, któremu gratulujemy! Fotorelacja>>
 
Informacja dotycząca wyjazdu na jarmark świąteczny do Drezna
11.11.2014.
Informujemy, że zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią w sobotę, 6. grudnia odbędzie się wyjazd na jarmark adwentowy do Drezna. Zainteresowanie uczniów i ich rodzin przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.
Wyjazd nastąpi sprzed siedziby Zespołu Szkół o godz. 8.00, prosimy zatem o przybycie na kwadrans przez odjazdem. Powrót planowany jest ok. 21.00. Uczestnicy zostaną przydzieleni do dwóch autobusów – listy imienne będą dostępne na tablicy ogłoszeniowej widocznej w głównym wejściu do szkoły. Przed wejściem prosimy o przygotowanie dowodu tożsamości lub paszportu, który jest niezbędnym warunkiem uczestnictwa w wycieczce zagranicznej. Ze względu na porę roku i plan spędzenia kilku godzin na powietrzu, należy odpowiednio się ubrać oraz zabrać gorący napój w termosie i prowiant według uznania. W drodze planowany jest dłuższy postój oraz krótsze zgodnie z potrzebami dzieci. Na terenie Niemiec można korzystać z telefonów pod warunkiem włączenia roamingu oraz dopisania do numerów prefiksu +48. Należy przy tym pamiętać, że obowiązują wówczas ceny roamingowe. Przypominamy, że w Niemczech obowiązuje waluta euro. Na jarmarku pojawi się z pewnością wiele pokus, jednak warto jeszcze w domu podjąć z dziećmi ustalenia, jaką kwotę mogą przeznaczyć na zabawę i zakupy. Zdecydowana większość cieszących oko i ucho wystaw i koncertów jest bezpłatna. Z doświadczeń wcześniejszych wyjazdów do Cottbus wiemy, że dzieci uwielbiają tradycyjne jarmarkowe owoce w polewach czekoladowych i cukrowych (koszt od 2 do 5 euro). Trudno sobie odmówić takiego słodkiego szaszłyka, jednak ze względu na sporą zawartość cukru nie da się ich zjeść zbyt wiele. Wśród wielu ozdób i specjałów warto posmakować prawdziwego strucla (Christstollen), który w ubiegłym roku był rekordowo wielki (ważył ponad 3 tony, liczył 3 metry długości, 1,70 m szerokości i 80 cm wysokości). Wjechał zatem na ogromnym wozie do centrum miasta, by następnie dać się pokroić na porcje. Strudel można zakupić w wielu miejscach na wynos (cena od 3 euro wzwyż). Na jego wyrób i wykorzystanie nazwy producent musi uzyskać specjalne pozwolenie – daje to gwarancję oryginalności. Dorośli mogą skosztować gorącego Glühweinu w specjalnym kubku, za który płaci się kaucję ok. 2,5 euro, przy czym kubek można zachować na pamiątkę. Przydadzą się 50-centówki (koszt wejścia do toalety w centrum). W gąszczu ofert warto pamiętać i powtarzać dzieciom, że najcenniejsze jest to, co przeżyjemy i zapamiętamy, a to mamy zagwarantowane bez względu na ilość wymienionej waluty. 
Ważniejszy od przekazywania olbrzymiej ilości informacji, także w obszarze nauki języka obcego, staje się w szkole rozwój tzw. kompetencji  miękkich, do których należą: ciekawość świata, umiejętność współdziałania i komunikacji, twórcze podejście do rzeczywistości, zaufanie do siebie i do otoczenia. Drogą do osiągnięcia i pogłębiania wymienionych umiejętność jest kontakt z „TYM”, czego się uczymy. Warunki praktycznej nauki dają szansę na przeżycie pozytywnych doświadczeń; w nauce języka taką możliwość stwarzają wyjazdy do krajów naturalnego wykorzystania poznawanego języka obcego.
Pobyt w mieście zostanie zatem podzielony na dwie części: podczas wspólnego spaceru odwiedzimy główne zabytki Drezna: operę Sempera, katedrę Hofkirche, Frauenkirche na głównym placu jarmarcznym, mozaikę z pochodem książęcym oraz kompleks Zwinger, gdzie wspólnie napiszemy listy do Mikołaja, by samodzielnie wrzucić je do specjalnej skrzynki. W drodze przypomnimy sobie wspólnie słownik niezbędny podczas zakupów oraz w każdej sytuacji z nowo poznanymi osobami. Zatrzymamy się w miejscach, gdzie warto posłuchać muzyki lub obejrzeć dekoracje, wykonamy wspólne zdjęcia. Następnie rodziny będą mogły nacieszyć się indywidualnym zwiedzaniem jarmarku i zakupami. Dzieci jadące bez rodziców pozostaną pod opieką wychowawców. Pragniemy choć przez kilka chwil przyjrzeć się o zmroku miastu, które tonie w tysiącach świateł i dekoracji, pozwalając na niezapomniane przeżycia, a także stwarza szansę na spotkanie z Knechtem Ruprechtem częstującym dzieci łakociami.
Ze względu na liczebność grupy, w której jednak będzie wiele osób dorosłych, prosimy o dyscyplinę i rozwagę. Pomoc i zrozumienie uczestników pozwoli nam wszystkim w pełni cieszyć się atrakcjami wyjazdu.
 
Święto Niepodległości
10.11.2014.
Nastrojowym, momentami bardzo wzruszającym programem artystycznym uczniowie Zespołu Szkół w Osiecznej uczcili 96. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności. Młodzi recytatorzy przypomnieli najpiękniejsze utwory poetyckie o Ojczyźnie, zaś prowadzący umiejętnie odwołali się do wrażliwości i sumień słuchaczy, przypominając niełatwe losy Polski na przestrzeni dziejów, a także podnosząc kwestię jej znaczenia dla współczesnych. Uczczono również pamięć poległych w walkach o wolność, zaś dyrektor, p. Andrzej Głowacki podziękował występującym i ich opiekunom, którymi byli p. Elżbieta Salij-Rosińska, p. Wioletta Paradowska i p. Piotr Piotrowski, a także zwrócił się do młodzieży z apelem o wywieszenie biało - czerwonych flag z okazji święta. Zobacz>>
 
Wizyta znakomitego gościa
03.11.2014.
 Bliski współpracownik dwóch papieży - św. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, arcybiskup Lwowa ks. Mieczysław Mokrzycki gościł w naszej szkole w środę, 5. listopada br. Dostojnik spotkał się z przedszkolakami i najmłodszymi uczniami szkoły podstawowej. Po powitaniu przez dyrekcje obu placówek oświatowych mieszczących się w budynku, biskup wysłuchał przygotowanych z okazji jego wizyty dziecięcych wierszy i piosenek, a następnie skierował do zebranych słowa będące m.in. świadectwem jego obcowania z wielkim papieżem Polakiem. W trakcie swej wypowiedzi wspomniał też o sytuacji panującej na Ukrainie, zapraszając mimo to serdecznie do odwiedzenia Lwowa, gdzie pełni funkcję zwierzchnika tamtejszej archidiecezji. Biskup wręczył również nagrody laureatom gimnazjalnego konkursu wiedzy o różańcu, którymi zostali Jakub Cugier, Patrycja Klimkowska, Wiktoria Suder oraz Jędrzej Bartkowiak. Żegnany serdecznie przez uczestników spotkania, wśród których znaleźli się również bracia nowicjusze wraz z o. Konstantynem z osieckiego Klasztoru oo. Franciszkanów, abp Mokrzycki udał się do kościoła parafialnego pw. Św. Trójcy. Tam w obecności tłumnie zebranych wiernych z władzami gminy i powiatu na czele odprawił uroczystą Mszę św., podczas której osiecka parafia otrzymała z rąk znakomitego gościa relikwie św. Jana Pawła II. Fotorelacja>>
 
Zapraszamy do biblioteki!
23.10.2014.
Jak co roku szczególnie w październiku zapraszamy wszystkich czytelników i nie tylko do biblioteki szkolnej z racji jej trwającego przez cały ten miesiąc święta. Obecnie biblioteka oprócz tradycyjnej oferty książek do wypożyczenia, które już wkrótce poszerzy szereg nowości, posiada także atrakcyjną ofertę sprzedażową. Od kilku dni trwa tam bowiem kiermasz książek udostępnionych przez firmy księgarskie i wydawnicze. Oferowane pozycje przekazane zostały w znakomitej większości w konkurencyjnych cenach. Wśród nich znajdują się przede wszystkim pozycje dla najmłodszych użytkowników - bajeczki, wierszyki, kolorowanki, książeczki dla rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem, beletrystyka dla młodzieży, a także kompendia wiedzy z różnych dziedzin, słowniki i encyklopedie oraz poradniki ogrodnicze i kulinarne. Zapraszamy zatem do biblioteki! Zobacz>>
 
Zobacz też…
Zdjęcia z galerii
Pokaz slajdów
Szukaj
Imieniny
28 Listopada 2014
Piątek
Imieniny obchodzą:
Gościrad, Grzegorz,
Jakub, Lesław,
Lesława, Rufin,
Zdzisław
Do końca roku zostało 34 dni.
Sport
Licznik odwiedzin
Odwiedziło Nas 843682 Gości
Gościmy
Odwiedza nas 3 gości