Do projektu "Żyjmy zdrowo" klasa 5b przystąpiła w marcu br. Cykl zadań rozpoczął się spotkaniem dla rodziców, którzy temat zdrowego odżywiania oraz aktywności ruchowej uznali za istotny.

Od początku towarzyszyła nam dietetyk, absolwentka osieckiego Zespołu Szkół, pani Alicja Ratajczak. Podczas pierwszej prelekcji dla dzieci rozmawiano o nawykach żywieniowych oraz wymieniano doświadczenia i wiedzę na temat składników odżywczych i form aktywności ruchowej. Drugie spotkanie upłynęło na wykonywaniu plakatów ilustrujących piramidę zdrowia, dobrze skomponowany talerz obiadowy oraz oś czasu uwzględniającą ilość i przerwy między posiłkami służące prawidłowemu wzrostowi oraz właściwej diecie. Największym powodzeniem cieszyły się jednak warsztaty kulinarne. Podczas pierwszych dzieci pod opieką pani Alicji oraz wychowawczyni, pani Agaty Szczepańskiej wykonały smaczne słodycze bez dodatku cukru, następnie przygotowały zdrowy fast food, a podczas ostatniego spotkania nietypowe pasty do kanapek z tuńczykiem, oliwkami i słonecznikiem. Każde spotkanie kończyło się degustacją oraz umieszczeniem przepisów w klasowej książce kucharskiej. Indywidualnej opiece pani dietetyk poddało się sześcioro uczniów, którzy dokonywali pomiarów oraz podjęli postanowienia pielęgnowania nowych nawyków zdrowego życia. Jak się okazało podczas ostatnich spotkań cała szóstka sukcesem uwieńczyła swoje starania.

Podobny cykl spotkań rozpoczęła także klasa 5a. Tu na pierwszym spotkaniu uczniowie dowiedzieli się, jak powinni zdrowo się odżywiać, jakie produkty są uznawane za zdrowe, a jakie nie, ile mają kalorii oraz jak je prawidłowo dobierać. Rozwiązali quiz na ten temat i stworzyli mapę myśli o zdrowym jedzeniu. Podczas spotkania drugiego jego uczestnicy stworzyli plakaty poświęcone zagadnieniom zdrowego żywienia, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Planowana jest kontynuacja spotkań z sympatyczną panią Alicją., której dziękujemy za zaangażowanie i stworzenie przyjaznej atmosfery współpracy. Zainteresowanych zdrowiem zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii tu>> oraz tutaj>>.